“kendime bir iş kurmak istiyorum, piyasayı araştırıyorum” dedi. Bende kendisine “ne iş yapmak istediğini, gönlünde neyin yattığını” sordum.

İlginay

Manevi büyümenin 5 adımı

Kuaförde yanımdaki bayan deli gibi kadın dergilerini karıştırırken sonra dönüp sohbete başladı. “kendime bir iş kurmak istiyorum, piyasayı araştırıyorum” dedi. Bende kendisine “ne iş yapmak istediğini, gönlünde neyin yattığını” sordum.

“Kafamda bir şey yok aslında, zaten bende onu arıyorum.” dedi. Eyvah dedim içimden. Ben soruyu gönlünde ne yatıyor diye sormuştum, o ise kafamda diye yanıtladı. Yani olay baştan kopuyor. Aslında bu kadın hepimizi temsil ediyor. Hangimiz sessiz kalıp, zihni susturup gerçekten ne istediğimizi duyabiliyoruz.

Artık sınırlarımızın dışına çıkmak istiyor isek mevcut yaratıcılığımızı kullanmaya başlamanın zamanı gelmiş demektir. Kendimizi manevi yönden büyütmenin birçok yolu var. Ben 5 tane temel olanından bahsetmek istiyorum.

Vizyon: Vizyonunuz sizin sessiz olan tarafınızdan gelir.
Vizyon kendinizi başkalarıyla karşılaştırarak “bak o bu işi yapmış çok kazanmış” diyerek bulunmaz. Arkadaşlarınızın ailenizin “sen şunu yapmalısın” demesiyle de bulunmaz. Dergi ve gazetelerde de bulunmaz. Vizyon içeriden gelir. Vizyonun, hayal gücün, bu hayatta yaratmak istediğin şeydir. Manevi büyümenin ilk adımıdır. Vizyon sessiz olan tarafınızdan gelir dedim, işte 2. Temel taşta buna bağlı olarak bu tarafımızı dinlemeyi bilmektir.

Dinlemek: Peki kimi ve neyi dinlemek istiyorum?
Buradaki dinlemek, kalbimi, sezgilerimi, bilge tarafımı dinlemek. Bu da zihni susturarak, sessiz tarafımı dinleyerek mümkün. Meditasyonla, zihni susturarak kendimizi dinlemek, özümüzü duyabilmek. Vizyonumuzu bulabilmemiz için sezgilerimizi dinlememiz gerekir. Burayı dinlemediğimizde, aklımıza kaçtığımızda -ki genelde yaşadığımız budur- yanlış yola gireriz. Kimi dinleyeyim, bu adamı mı, şu kadını mı, arkadaşımı mı? Danışanlarımdan ilginç şeyler duyuyorum. Bazen karar vermek için 10,15 kişinin fikrini aldığını söyleyenler bile oluyor. Manevi büyümenin 2. Önemli adımı sezgilerimi dinleyerek vizyonumu bulabilmektir.

Cesaretle adım atmak: Korkularımıza karşı eyleme geçmek.
Bazen korkuyla mı severek mi seçtiğimizi anlayamıyoruz. Bir danışanım seçim yaparken korktuğunu söyledi. Eğer sezgileri dinliyorsanız, alışkın olmadığınız bir durum olduğu için korkarsınız, konfor alanınızın dışındasınızdır. Seçiminiz sizi büyütüyor mu, yoksa kasarak küçültüyor mu? Aklımı mı, sezgilerimi mi dinledim? Sezgilerinizi dinleyin, sessiz tarafınızı sezgilerine sorun. Bu verdiğim karar beni büyütür mü yoksa küçültür mü? Eğer kendinizi gelişiyor, büyüyor görüyor ve korkuyorsanız sezgilerinizi dinliyorsunuz demektir. Bu manevi büyümenin hayati önemli bir noktasıdır.

İnanç: Kendine inanmak. Allaha inanmak.
Bazen engellerle karşılaşırız. Bunları başarısızlık olarak değil de geçici yenilgiler olarak görelim. Bu ikisi arasında büyük fark var. Manevi büyümeyi tamamladıysak bu yenilgiler üzerinden kolaylıkla geliriz. Buradaki tek hata durmak ve vazgeçmektir. Hedefler zordur. Bu hedefleri gerçekleştirecek kişi oluruz, gelişiriz ve değişiriz. Korkunun üstesinden inançla geliriz. Her zorluğun üstesinden gelmek bize manevi gelişim olarak döner. İnanç hedefimizi gerçekleştiren İnanç olmazsa hiçbir işe başlayamayız, başlasak da devamını getiremeyiz. inanç var ise pes etmeyiz. Mevlana şahane bir şey söylemiş.

“Kötü bir döneme girdiğinde ve her şey sana karşı gibi göründüğünde, bir dakika bile dayanamayacakmışsın gibi geldiğinde, sakın pes etme! Çünkü işte orası, gidişatın değişeceği yer ve zamandır.”

Çevremize, topluma fayda: Yaptıklarımız sadece kendimize fayda sağlıyorsa manevi olarak büyümüyoruz demektir.
Zengin ve varlıklı olmak arasında muazzam büyük bir fark vardır. Çok parası olmakla, varlıklı ve tamam olmak bambaşka iki şeydir. Yaşama amacım benden büyükse manevi olarak gelişirim.

Bu beş madde manevi gelişimi hızlandıran konulardır. Bunları okuyarak içselleştirmenizi diliyorum. Kendinize bir sorun benim vizyonum nedir. Zihnimi susturarak kendimi nasıl dinlerim, hangi cesur adımları atabilirim, inancımla geçici yenilgilerin üstesinden nasıl gelirim, başka insanlara nasıl faydalı olabilirim?

Bu maddeleri uygularsak, hayatımızdaki değişimi de eğlenerek izleriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP