Hayattan sonuç almak değerlerimizle hizada hedefler belirleyince ve her gün bu çizgide istikrarlı adımlar atınca mümkün oluyor.

İlginay

Başkalarının Başarısı Şevkinizi mi kırıyor?

Başkalarının başarısı sebebiyle demotive oluyor musun? Belki onların bende olmayan kabiliyetleri var diye düşünebilirsin. İnsanın kendisini diğerleriyle karşılaştırma konusu bazı kişileri hırslandırır, ateşler ama bazılarında da tam tersi etki yaratır. Küstürür, yıldırır, hevesini kırar.

Ben ne yapardım onu söyleyeyim. Benden daha başarılı olanlara bakardım. Onlarda ne var ise hemen onu elde etmeye bakardım. Bu rekabet konusunu yönetebilmek için de 3 şey yaptım.

  1. Kendimi onlarla değil de, kendimle karşılaştırmaya başladım. Başkasının yaşam tecrübelerine bakmaktansa, kendim her gün nasıl bir adım daha ilerlerim ona baktım. Çünkü kendimi dışarıya bakarak değil, içeriden yönettiğim zaman gelişiyorum.
  2. Başkaları başarılı diye endişe duyacağıma, ben nasıl daha iyi olurum kısmına odaklandım.  Onların başarıları yerine kendi becerilerime odaklanınca, kendi bilgim artıyor, stratejilerimi geliştiriyorum. Kızmak yerine, işe odaklanıp daha iyisini yapmaya çalışınca sonuçlarından mutlu oluyorum, daha iyi oluyorum.
  3. Bu rekabet mücadelesinde yaptığım 3. Şey de pratik etmek oldu. Düşünüp durmaktansa aksiyon almaya karar verdim. Öğrenmek uygulamak ile mümkün. Bu bana bir ivme kazandırdı. Herkes duraklamaya başladığında en hızlı ben oluyorum.

Hayattan sonuç almak değerlerimizle hizada hedefler belirleyince ve her gün bu çizgide istikrarlı adımlar atınca mümkün oluyor. Rekabeti kendimize ilham olarak alırsak, bu bakış açısına geçersek kazanan biz oluruz.

İlginay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP